Turgut Ailesi Fotoğraf Geçmişi 6/6

BÖLÜM: 6

80 m2 alanıyla Türkiye’nin en büyük stüdyolarından biri olan “Stüdyo Büyük” , Ahmet Turgut tarafından 1971’de Ankara’da açılır. 4×4 beyaz fonla 12 metreden, 4×4 siyah fonla 8 metreden yabancı dans topluluklarının gazete ilanları için fotoğraflarını çekerlermiş. Mesela Muazzez Abacı gibi tanınmaları genelde Ankara’da başlayan meşhur ses sanatçılarının fotoğrafları çekilirmiş.

Renkli başlayınca renkli laboratuarlarla çalışan Fikret Bey 1961 sonunda Almanya’ya işçi olarak gider. Almanya’da ustalık okulunu bitirip fotoğrafhane açma hakkını alır ve dönünce Ankara’da Agfa malzemeyle çalıştığı renkli aboratuar Profil Color’u açar. Ancak bir müddet sonra kapatır. 1973’ten 1982’ye kadar Ankara Fotoğraf Sanatkarları Derneği’nin başkanlığını da yapmış olan Ahmet Bey 1984’ten sonra Mini Lab Kiss alarak renkli laboratuarı kurmuş.

Photoshop öğrenmiş, bilgisayar kullanıyor, şimdi de digital laboratuara geçmeyi ve fotoğrafhanesini askerden dönen oğluna oğluna bırakarak yalnız portre çekeceği bir stüdyo açmayı düşünüyor.

Eğer yazımı sonuna kadar okuyabildiyseniz, Elazığ’da fotoğrafçılığa başlayan Mehmet Turgut ailesinin öyküsünde, Anadolu insanının birçok daldaki akıl almaz yaşam mücadelesinin fotoğrafçılık mesleğine yansıması olduğunu göreceksiniz.

SON…

Kaynak: Fotoğraf Dergisi, “Zeynep Orhon Targaç Söyleşisi” (Ağustos – Eylül 2002)

Bir cevap yazın